Mobil

Android APK Dosyaları Nedir

APK’nın Açılımı

  • İlk başta bilmeniz gereken APK’nın açılımı Android Application Package, yani Türkçesi Android Uygulama Paketi’nin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle bildiğimiz bu terim, Android işletim sisteminde kullanılan tanımlı bir dosya uzantı biçimidir. Bilgisayarımızda .exe olan dosyaların karşılığı olan .apk, temelde uygulamayı yüklemek içim tüm bileşenleri içeren APK biçimidir.

APK NASIL YÜKLENİR

  • Android işletim sistemine sahip telefonunuza yüklediğiniz .apk uzantılı dosyanızı yüklemek için sadece yapmanız gereken dosyanın bulunduğu dosya konumunu açıp üzerine tıklayarak onay vermeniz yeterli olacaktır. Android işletim sistemine sahip cihazlarda, güvenlik sebeplerinden dolayı bilinmeyen kaynaklardan APK’nın yüklenmesine izin verilmiyor. Yani yalnızca Google Play Store’dan ya da Samsung Galaxy Apps gibi üretici firmalarına ait marketlerden uygulama indirilebilir. Resmi olmayan bir kaynaktan uygulama yüklemek istediğinizde cihazınızın ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynaklara izin ver seçeneğini onaylamanız gerekmektedir. Bazı cihazlarda izin verme seçeneği farklılık gösterebiliyor.

APK Dosyasıyla Gelen OBB Dosyası Ne İşe Yarar?

  • Android cihazla görülen ve kısaca OBB diye bilinen dosya sisteminin tam adı “Opaque Binary Blob” dur. Büyük boyutlu oyunlarda kullanılan bu dosya sistemi Android oyun yapımcıları tarafından kullanılmaktadır. OBB ile 3 Boyutlu ve High Definition (HD) gibi yüksek grafik kalitesi ile oynanmasını ve görünmesini sağlamaktadır.

MOD APK Ne İşe Yarar?

  • Herhangi bir android oyununun içindeki dosyaları değiştirip farklı işlemler uygulayarak düzenlenmesine denilir. Çoğunlukla oyunlarda hileli modlarını oluşturmak için kullanıldığını söyleyebiliriz. Düzenleyen kişi tarafından içine virüs eklenebilmektedir. Yüklerken virüs tarama programlarında taratmanızı tavsiye ederiz.
Tags

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close