Teknoloji

Milli Ve Yerli Üretim Silahlar

  • Özellikle son dönemlerde yaşanan gelişmeler ve yeni üretimi yapılan silahlar sayesinde Türk Savunma Sanayi altın çağını yaşamaya başladı. Savunma Sanayi Zirvesi’nde tanıtılan yerli ve milli üretim olan silahlar yetkililerin beğenilerini toplamayı başardı. Teknolojik gelişmeler Dünya’da ve ülkemizde üst seviyede olmaya başladı. Üretilen yerli üretim silahlar ilk günden bugüne oldukça gelişme gösterebilmeyi başardı. Savunma Sanayi Zirvesi’nde gösterilen ve Aselsan mühendisleri tarafından yapımı gerçekleştirilen SARP yani Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi tam puan almayı başardı.

SARP (Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi)

  • Konya’da Aselsan tarafından kurulacak olan fabrikada üretimi yapılacak olan SARP MPT-76 Milli Piyade Tüfeği Savunma Sanayi zirvesine katılan ziyaretçilere tanıtıldı. Üretilmesi planlanan bu sistemin taktik kara araçları ve sabit kurulu olan tesislerde tehditlere karşı kullanılabilir durumda olacak. Yapılacak bu sistem tüm hava ya da karadan gelecek olan tehditlere karşı kullanılabilecek. Silahların da kolaylıkla bağlanacağı sisteme kullanılacağı duruma göre birçok silah takılabiliyor.

Atak Helikopteri

  • Yapımına 1995 yılında başlanan Atak Helikopteri AgustaWestland, TUSAŞ ve ASELSAN firmalarının ortak çalışması sonucunda son halini alıyor. Taarruzla birlikte taktik keşiflerde de kullanılabilen helikopter manevra kabiliyeti, üzerinde kullanılan yerli yapım silahları ve aynı zamanda motor gücü ile de oldukça başarılı kabul ediliyor.

Altay Tankı

  • Yapılan AR-GE çalışmalarının sonucunda seri üretimine de geçilip başlanacak olan ana muharebe tankı olan Altay Tankı Türkiye’nin ilk Milli Ana Muharebe Tankı olma özelliğini de taşıyor. Yüksek hareket kabiliyeti, atışlarındaki isabet oranı ile dikkatleri çeken Altay Tankı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli silahlarından birisi olma özelliğini taşıyor.

Tags

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close